ПРОИЗХОД И РАЗВИТИЕ НА МОДЕРНИТЕ ОБЩЕСТВА
(едносеместриален курс за студенти от специалност Европеистика)
2005-2006 г.
- Увод – мястото на обединяваща се Европа в съвременния свят и необходимостта да се изучават European Studies. Логиката на учебната програма на специалността и мястото на тази дисциплина в цялостния дизайн на програмата.
- Опозиция “Традиционно”/”Модерно”. Проблемът за усета към времето. Проблемът за уникалността на ескалиращата промяна и нейната връзка с Европейския съюз. Необходимостта от използване на идеални типове.
- Идеалният тип за традиционно общество. Необходимостта от концептуален модел, който да обяснява резистентността към промяната.
- Носещите структури на традиционния начин на живот. Проблемът за оцеляване и безпроблемността на смъртта. Върховенството на общността. Синкретизъм на живота. Специфика на отношенията на общуване. Видове общности и въпросът за привилегироваността на една от тях. Непроизвеждащото общество, ролята на даряването и пируването.
- Специфика на регулативната система на традиционните общества. Неразвитостта на морала. Преимуществата на обичая. Маргиналността на правото. Върховенството на религията. Емблематичността на традицията.
- Структурна специфика на традиционната менталност и проблемът за относителната тежест на всеки от компонентите в концептуалния модел. Картината на света и структура на хронотопа. Символизмът като своеобразен “здрав разум” на традиционния човек. Изоморфизъм между менталност и начин на живот. Сакралността на традициите и враждебността към промените.
- Идеален тип за модерно общество. Проблемът за източника на “постоянстващата промяна”. История на представата за Модерността (и за модерността).
- Носещите структури на модерните общества. Особената систематика на отдиференцираните сфери на обществен живот. Разпокъсаната цялост на живота и проблемът за интеграцията – ролята на посредниците и техните вътрешни противоречия.
- Пазарът като основна структура. Кой “пазар” и защо той има свойството да експанзира, да се самоподдържа и да поражда ръст на производителността на труда? Основанията за подценяване на пазара като основен конституент и рамка на модерността. Ролята на трансконтиненталния пазар за възникването на капитализма. Пазарът като всеобща и универсална връзка; частни и всеобщи интереси.
- Що е национална държава? Специфика на политическата система на модерното общество. Фази на разгръщане на националната държава и логиката в нейното самоотрицание. Антагонизъм между държава и общество. Идеите за “премахване на държавата”. Вътрешните противоречия на модерната свобода.
- Личността като основна структура на модерния начин на живот. Субектност в дейността и публичните изяви. Взаимовръзка между собственост, пазар, държава и личностно развитие. Антагонизмът между личността и другите носещи структури. Вътрешните противоречия в личността. Модерната нормалност на революциите.
- Гражданското общество като модерна структура – историко-национални особености. Посредническата роля на гражданското общество. Критическата публичност и нейното участие в политическия процес. Условия за валидност на гражданското общество.
- Специфика на модерната система за социална регулация. Маргинализация на морала. Какво означава “върховенство на закона” и на какво се държи то? Характерните особености на модерното право. Могат ли общественото мнение и мас-медиите да бъдат “власт”, защо тъкмо те?
- Специфика на модерната менталност. Разбягване и физикализация на времето и пространството. Отвореният (географски) свят. Експанзия на “формалната рационалност” като “common sense”. Обособяване на “формите на обществено съзнание” – религия, философия, наука, изкуство, етика, икономика. Идеологическото “окръгляне” на света. Научният светоглед и неговата криза. Сблъсъкът на всекидневна и (социално)научна рационалност; изкуство срещу всекидневие.
- Специфика на българската модерност в контекста на перспективите за евро-интеграция.
ЛИТЕРАТУРА:
Бъргър, П. “Капиталистическата революция”, С. ЛИК, 1998
Димитров, Г. “Социология за свободата”, С. Университетско издателство “Св. Кл. Охридски”, 2001
Дракър, П. “Пост-капиталистическото общество”, ЛиК, С.2000
Констан, Б. - За свободата на древните, сравнена със свободата в модерните времена, в."Панорама" 1992/1-2.
Кулеков, И. “Държава се прави с хора” (документален филм), С. 2005
Тофлър, А. “Третата вълна”, София, 1988
Учебник “Социология за 11 клас”, С., Просвета, 1992
Хаузнер, Й. “Създаване на деятелите на социално-икономическото развитие”, Сп. “Социологически проблеми”, 1-2/2006
Христов, Ив. “Право и модерност”, С. 2003
ДОПЪЛНИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА
Арент, Х. Произходът на тоталитаризма, Изд. “Панорама”, С., 1993.
Бел, Д. “Културните противоречия на капитализма”. Изд. “Народна култура”, С., 1994;
Бъргър, П. “Покана за социология”, С. 1999
Вебер, М. “Протестантската етика и духът на капитализма”. Изд. “Просвета”, С., 2004;
Вебер, М. “Социология на господството. Социология на религията”. Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, С., 1992;
Вебер, М. “Ученият и политикът”, С., 1993;
Вебер, М. “Смисъл и ценности”. Антология. Съст. К. Коев., изд. “Критика и хуманизъм”, С., 1998.
Дарендорф, Р. “Съвременният социален конфликт”, ЦИД, София, 1993;
Димитров, Г. “Проблемът за мястото на евроинтеграцията в българската национална история”, Годишник на СУ, Книга Европеистика 1, 2004
Димитров, Г. “Основен доклад от изследването “Институционални ресурси за (не)осъществяване на социални реформи”, в: Държавата срещу реформите, Изток-Запад, 2004
Димитров, Г., България в орбитите на модернизацията. Университетско издателство “Св. Кл. Охридски”, С., 1995;Елиас, Н. “Що е социология?”, С. ЛИК, 1999
Дюркейм, Е. “За разделението на обществения труд”, С. 2002
Кастелс, М. – Възходът на мрежовото общество, том 1, ИК „ЛИК”, София, 2004
Кабакчиева, П. Гражданското общество срещу държавата. Българската ситуация. ЛиК, 2001
Кун, Т. Структура на научните революции. Изд. “Петър Берон”, С., 1996.
Латур, Б. Никога не сме били модерни. ИК “Критика и хуманизъм”, С., 1994.
Леви- Строс, Кл. Структурна антропология, изд. “Хр. Ботев”, С., 1996.
Манхайм, К. “Студии по социология на културата”, Златорогъ, 2002
Мишкова, Д. “Приспособяване на свободата”, С. Парадигма, 2001
Попър, К. Отвореното общество и неговите врагове. (в 2 тома), Златорог, С., 1993.
Сартори, Дж. Теория на демокрацията, в 2 тома, ЦИД, София, 1992
Смит, А. Богатството на народите, С., 1983;
Социология на личността (съст. Любен Николов и Лиляна Деянова), изд. “Наука и изкуство”, С., 1990.
Страшимирова, Св. – “Българинът пред прага на Новото време”, София, 1992
Токвил, Ал. Дьо. Бившият режим и революцията. ИК “Избор”, С., 1992.
Фотев, Г. “История на социологията”, т. 2, С. Просвета, 1993
Фотев, Г. Социалната реалност и въображение (Социологическо изследване върху Ренесанса), Изд. “Наука и изкуство”, С. 1986
Фуко, М. Генеалогия на модерността. Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, С. ,1992.
Фуко, М. Надзор и наказание, Университетско издателство “Св. Кл. Охридски”, С., 1998.
Хабермас, Ю. Структурни изменения на публичността. Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, С., 1995.
Хаджийски, И, Съчинения в два тома, С. , 1974.
Хобсбом, Е. Нации и национализъм от 1780 до днес. Изд. “Обсидиан”, С., 1996.